Haber Detayı
15 Mart 2018 - Perşembe 23:58 Bu haber 951 kez okundu
 
Türkiye'de Gıda İsrafının Boyutu Yıllık 214 Milyar Liraya Ulaştı
Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, "Türkiye'de gıda israfının boyutu yıllık 214 milyar liraya ulaştı" dedi.
GIDA Haberi


TGDF Başkanı Kopuz "  Türkiye'de gıda israfının boyutu yıllık 214 milyar liraya ulaştı. Tüketicinin ne yediğini içtiğini öğrenmesine imkan veren ambalajlı gıdalar, israfın önlenmesinde önemli rol oynuyor" dedi.

"DÜNYADA 1,3 MİLYAR TON YEMEK ÇÖPE GİDİYOR"

Şemsi Kopuz, yaptığı yazılı açıklamada, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, tüketicilere ambalajlı gıdaları tercih ederek, israfı önlemeleri çağrısı yaptı.

Kopuz, 2050 yılında 10 milyara ulaşacağı öngörülen dünya nüfusunu beslemek için gıda üretiminin yüzde 60-70 artması gerektiğinin hesaplandığına dikkati çekerek, durum böyle iken her yıl dünyada üretilen 4,5 milyar ton gıdanın 1,3 milyar tonunun tüketilmeden çöpe gittiğini ifade etti.

Gıda tedarik zincirindeki kayıplara, tüketici ayağında da israfın eklendiğini dile getiren Kopuz, kayıp ve israfın 4'te 1 azaltılması halinde bile bugün dünyada 815 milyon kişiyi etkileyen açlık diye bir sorunun kalmayacağını kaydetti.

"İSRAF 214 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI"

Kopuz, bütün dünya ile birlikte Türkiye'nin de karşı karşıya olduğu bu tabloda, gıda israf ve kayıplarını önlemenin daha da çok önem kazandığını belirterek, Türkiye'deki israfın boyutunun yıllık 214 milyar liraya ulaştığını ifade etti.

Türkiye'de her yıl üretilen 49 milyon ton meyve ve sebzenin yüzde 25 ila 40'ının, daha sofraya gelmeden üretim, dağıtım ya da tüketim aşamasında kaybedildiğinin altını çizen Kopuz, "TÜBİTAK'ın hesaplamalarına göre, en iyimser tahminle kayıp miktarı yaklaşık 12 milyon ton. Bu miktar, yıllık yaş sebze-meyve ihracatımızın yaklaşık 4 katına karşılık geliyor. Sebze meyvede 100 milyar liralık ticarete konu olan ürünün, en az 25 milyar liralık bölümünü çöpe atıyoruz. Bu açıkça ülke kaynaklarının heba edilmesidir." değerlendirmesinde bulundu.

"YILDA 1,7 MİLYAR EKMEK ÇÖPE ATILIYOR"

TGDF Başkanı Kopuz, önemli bir israfın da ekmekte yaşandığına işaret ederek, "Türkiye'de günde 4,9 milyon ekmek, yılda 1,7 milyar ekmek çöpe atılıyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın liderliğinde yürütülen kampanya sayesinde günde 1 milyon 50 bin, yılda 384 milyon ekmek çöpe atılmaktan kurtarıldı ve yılda 2,8 milyar lira tasarruf sağlandı. Demek ki isteyince israfı önlemek mümkün." yorumunu yaptı.

Gıdada ev dışı tüketimin önemli bir kısmının gerçekleştiği otellerdeki israfa da değinen Kopuz, "Özellikle her şey dahil sistemde açık büfe olarak sunulan yiyeceklerin önemli bir kısmı tüketilmeden israf oluyor. İnşallah sektörde israfı önlemek yolunda atılan adımlarla bu konuda da mesafe kaydedilir." ifadelerini kullandı.
Kaynak: (Haberler.com) - Haberler.com Editör:
 
Etiketler: Türkiye'de, Gıda, İsrafının, Boyutu, Yıllık, 214, Milyar, Liraya, Ulaştı,
Haber Videosu
Yorumlar
En Çok Okunanlar
Arşiv
Haber Yazılımı