Haber Detayı
15 Kasım 2017 - Çarşamba 19:36 Bu haber 729 kez okundu
 
Teknolojik Tarımla Maliyeti Düşürdü
ÇANKIRI'nın Çerkeş ilçesinde yaşayan çifti Ramazan Aydın, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'nun (TKDK) hibe desteğiyle aldığı anız üzerine ekim yapabilen makineyle maliyetini düşürmeyi başardı.
DESTEKLEME Haberi


Çerkeş Ziraat Odası'nın başkan yardımcısı da olan Ramazan  Aydın, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nün düzenlediği etkinlikte anıza direkt ekim yapabilen makineyi gördü.  Aydın, 1 hafta ödünç alarak, kullandığı makineden memnun kaldı. Çiftçi  Aydın, 68 bin TL'lik makineyi alabilmek için proje hazırlayıp, TKDK'ya sundu. Projesi kabul edilen  Aydın'a, yüzde 65 hibe desteği sağlandı. Bu destekle makineyi satın alıp, ekim yapan  Aydın, maliyetini 4 kat azalttı.

Ramazan  Aydın, teknolojinin her geçen gün geliştiğini, günümüzde daha verimli üretim yapmanın yolunun da modern ve teknolojik tarımdan geçtiğini söyledi. Tarımsal faaliyetlerde 15 yıldır bulunduğunu anlatan  Aydın, şöyle konuştu:  "Anız üzerine direkt ekim yaparak maliyeti 4 kat daha azaltan bir teknolojiye sahip olmak istiyordum. Maliyeti yüksek olduğu için TKDK'ya proje hazırlamaya karar verdim. 68 bin lira maliyeti olan ekipmana sunduğum proje ile yüzde 65 hibe desteği verildi. Toplam maliyetin 45 bin liralık kısmı TKDK'dan karşılamış oldum" diye konuştu. 

TKDK İl Koordinatörü Emre Akbıyık da kurumun,  Çankırı tarımının modernizasyonunda önemli rol üstlendiğini vurgulayarak, "TKDK olarak ilimizde faaliyetlerimize başladığımız 2012 yılından bu yana yaklaşık 38 bin makine ekipman için çiftçilerimize hibe sağladık.  Ramazan Bey'in proje kapsamında almış olduğu anıza direkt ekim makinesi, daha önce talep edilmemişti. Bu anlamda  Çankırı tarımının yeni teknolojiler ile tanıştırılmasına öncülük etmekten son derece mutluyuz" dedi.
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Teknolojik, Tarımla, Maliyeti, Düşürdü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Arşiv
Haber Yazılımı