Haber Detayı
12 Şubat 2018 - Pazartesi 23:19 Bu haber 1155 kez okundu
 
Şarköy'de 22 Bin Meyve Fidanı Dağıtıldı
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından "Meyveciliği Geliştirme Fidan Dağıtım" projesi kapsamında Şarköy'de düzenlenen etkinlikte 170 çiftçiye kiraz, zeytin ve bağ çubuğu olmak üzere 22 bin fidan dağıtımı gerçekleştirildi.
ETKİNLİKLER Haberi


Şarköy'ün Mürefte Mahallesinde gerçekleştirilen etkinliğe Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı  Kadir Albayrak, Şarköy Belediye Başkanı  Süleyman Altınok, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr.  Tamer Dodurka, Başkan Danışmanları Neşat Erdoğan ve Şeref Çetin Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı  Hacı Aslan, Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen ve çok sayıda vatandaş katıldı.

"Az alandan çok verim almak çabasındayız"

Etkinlikte ilk konuşma Şarköy Ziraat Odası Başkanı Ömer Düzgen, "Şarköy'ün önü deniz, arkası orman. Bu ilçede 110 bin dönüm arazi üzerinde biz üreticiler geçimimizi temin etmeye çalışıyoruz. Şarköy'de kişi başına 6,5 dönüm arazi düşmektedir. Yani biz az alandan çok verim alma amacındayız. Onun içindir ki, Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Kadir Albayrak ve Tarımsal Hizmetler Daire Başkanımız ile birlikte Şarköy'deki üreticimizin gelir seviyesini yükseltmek amacı ile devamı görüşüyoruz. Bugün 9 bin 500 tane bağ çubuğu, 8 bin 500 zeytin fidanı ve 4 bin tane de kiraz fidanı dağıtımı yapılacak" dedi.

"Tarım ve hayvancılığa en çok destek olan belediyeler arasında başta geliyoruz"

Ömer Düzgen'in ardından konuşmasını yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Hacı Aslan, "Bizim ilimizde, bizi sınırlayıcı faktörlerimiz var. Tekirdağ'da 4 milyon arazinin yüzde 3 buçuğu, hatta bu rakamın da altında meyve, sebzeye yer ayrılabiliyor. Bu da ağırlıklı olarak, Şarköy ilçemizde yapılıyor. Bağcılık ve zeytincilik başta olmak üzere uygulanıyor bu. Ülkede uygulanan tarım politikaları sonucunda bağların durumu malum. Bağ ve bağcılık, giderek azalıyor ve yapı değiştiriyor. Zeytin ise yaygınlaşıyor. Tabii istediğimiz şeyi, istediğimiz zamanda yapamıyoruz. Bu projeyi de üreticilerimizden gelen talepler doğrultusunda faaliyete geçirdik. Bunun yaygınlaştırılması ya da yetiştirilmesi kapsamında Büyükşehir Belediyesi olarak, bizim de katkımız olsun istedik. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin belli başlı vizyon ve misyonları var. Bunların arasında da tarım ve hayvancılık, çok önemli bir yer tutuyor. Tarım konusunda gerçekten diğer illere kıyasla önde. Ama potansiyelini ele alırsak, tam olarak olmak istediğimiz yerde değiliz. Bunun farkındayız. Eksikleri tespit ederek ona göre yürütüyoruz çalışmalarımızı. Tarım ve hayvancılığa en çok destek olan belediyeler arasında başta geliyoruz. Tarım ve hayvancılıktan iyi derecede anlayan bir belediye başkanımız var. Bu da bizim çok büyük bir şansımız. Ben, başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Şarköy Belediye Başkanı Süleyman Altınok ise, Büyükşehir Belediyesinin 22 bin fidan dağıtımı yapacağını belirterek "16 mahallemizden 170 vatandaşımız bu fidanlardan faydalanacak. Büyükşehir Belediyemiz, tarım ve hayvancılığa çok ciddi yatırımlar sağlıyor" ifadelerini kullandı.

"Şarköylü üreticiler geçmişteki mutlu günlerine kavuşacak"

Fidan Dağıtım Etkinliğinde konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Şarap üretiminde Fransa için Bordeaux neyse Türkiye için de Şarköy odur. Böyle bir arazi yapısı dünyanın en güzel üzümlerinin, zeytinlerinin üretileceği arazi. Fakat özelleştirme adı altına TEKEL'in kaldırılması ve bu bölgeye bina dikilmesi ile çiftçi ve vatandaşlar mağdur edildi. Fakat ben inanıyorum ki Şarköylüler Büyükşehir Belediyesinin büyük katkıları ile geçmişteki o mutlu günlerine kavuşacak. Kiraz, zeytin ve üzüm bu bölgenin en önemli 3 ana unsuru. Bu proje bana geldiği zaman gözümü kırpmadan projeyi imzaladım. Dağıttığımız fidanların bolluk, bereket getirmesini diliyorum" dedi.

Tören, açılış konuşmalarının ardından 16 mahallede bulunan 170 çiftçiye kiraz, zeytin ve bağ çubuğu olmak üzere 22 bin fidan dağıtımı gerçekleştirilmesi ile son buldu.
Kaynak: (Haberler.com) - Haberler.com Editör:
 
Etiketler: Şarköy'de, 22, Bin, Meyve, Fidanı, Dağıtıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Arşiv
Haber Yazılımı