Haber Detayı
18 Ekim 2019 - Cuma 01:09 Bu haber 763 kez okundu
 
Pancarda Eksik Tonaj Cezası Alınmasın
Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, TBMM’de pancar ve pamuk üreticisinin sorunlarını dile getirdi. Ürünü zarar gören pancar üreticisine, eksik tonaj cezası yansıtılmaması gerektiğini ifade etti, bakanlığı göreve çağırdı.
TARIM Haberi


Genel Kurul’da yerinden söz alarak çizgili yaprak kurdunun (karadrina) ürünlere verdiği zararları dile getiren ve çiftçinin zor durumda olduğunu ifade eden Ünver; “Bu yıl pancar çiftçisine hem maliyet hem de verim kaybı açısından büyük zarar veren ‘karadrina’ zararlısının yol açtığı verim kaybından dolayı pancar üreticisine eksik tonaj cezası yansıtılmaması için gerekli düzenlemelerin ve girişimlerin yapılmasını Tarım ve Orman Bakanlığından, çiftçimiz adına, talep ediyorum.” dedi.

 

VERİM DÜŞTÜ

 

TBMM’de yaptığı konuşmasında pancar üreticisini gündeme getiren CHP Karaman Milletvekili Ünver, Karaman, Konya, Aksaray, Niğde ve diğer KOP bölgesi illerindeki pancar tarlalarında, Çukurova bölgesinin pamuk tarlalarında görülen çizgili yaprak kurdunun (karadrina) ürünlere önemli derecede zarar verdiğini söyledi. Pancar çiftçisinin ‘karadrina’yla yaptığı mücadelenin dekar başına 25 liraya mal olduğunu aktaran Ünver; “Bu zararlı, ayrıca pancarda ciddi verim düşüşüne de sebep olmuştur.” diye konuştu.

 

Kaynak : MV. BASIN DANIŞMANI: MURAT GÜLERYÜZ

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Pancarda, Eksik, Tonaj, Cezası, Alınmasın,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
En Çok Okunanlar
Arşiv
Haber Yazılımı