Haber Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 01:06 Bu haber 630 kez okundu
 
Küresel Gıda Fiyatları Son 1 Yılın En Yüksek Seviyesini Gördü
Birleşmiş Milletler (BM) Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) Küresel Gıda Fiyatları Endeksi, Nisan'da aylık bazda yüzde 1,5 yükseldi.
TARIM Haberi


Mart ayında 167,5 seviyesindeki Endeks, Nisan'da 170,1'e çıktı.

Böylece küresel gıda fiyatları et ve süt fiyatlarının önderliğinde Nisan'da son 1 yılın en yüksek seviyesini gördü.

Gıda ürünleri sepetinin uluslararası fiyatlardaki aylık değişimlerinin göstergesi olan FAO Gıda Fiyat Endeksi, önceki yıla oranla yüzde 2.3’ün altındakaldı.

Et ve süt ürünleri fiyatlarında artış devam ederken, FAO’nun küresel üretimde bu yıl içinde beklediği rekor artışla, tahıl fiyatları en düşük seviyelere geriledi.

Dolayısıyla artış, dört aydır sürekli düşüşü devam eden ve büyük ihracat imkânı olan tahıl hariç tüm gıda ürünlerini kapsadı.

FAO Tahıl Fiyat Endeksi, üretim beklentilerinin pozitif olduğu buğday ve mısırın başı çekmesi ve pirinç kotalarının genel olarak istikrarlı kaldığı ortamda, yüzde 2.8 düştü.

FAO Süt Fiyat Endeksi, Mart ayına göre yüzde 5.2 arttı. Okyanusya'daki kurak havaya bağlı arz endişeleriyle birlikte güçlü küresel ithalat talebinin baskısıyla peş peşe dördüncü kez aylık artışını sürdürdü.

FAO Et Fiyat Endeksi yüzde 3.0 arttı. Bu artış özellikle Çin’de hızla yayılan Afrika Domuz Ateşi ile iç üretimin hızla düşmesinden dolayı ithalat talebinde oluşan artışa bağlı olarak gerçekleşti. Ayrıca sığır, kümes hayvanları ve küçükbaş hayvan eti fiyatları sabitlendi.

FAO Bitkisel Yağ Endeksi de yüzde 0.9 oranında arttı. Palm yağı fiyat teklifleri, büyük ihracatçı ülkelerdeki artan küresel talep ve stok düşüşleri nedeniyle bir miktar toparlanırken, soya yağı fiyatları, esas olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) hem biyodizel hem de gıda sektörlerinden gelen güçlü iç talep nedeniyle yükseldi.

FAO Şeker Fiyat Endeksi yüzde 0.8 arttı. Artış büyük oranda daha yüksek olan ham petrol fiyatlarından kaynaklandı, zira daha yüksek enerji fiyatları yerel satış için etanol üretmek amacıyla Brezilya'da şeker kamışı kullanımını teşvik ediyor.

Tahıl arzı ve talebi

Aynı zamanda bugün yayınlanan Tahıl Arz ve Talep Özeti'nde açıklanan erken beklentiler doğrultusunda, bir önceki yıla göre yüzde 2.7’lik bir toparlanma ile küresel tahıl üretiminin 2019'da 2 milyar 727 milyon tonluk yeni bir rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Küresel tahıl kullanımının da önümüzdeki yılda yüzde 1,5 artarak yeni bir seviyeye ulaşması bekleniyor.

Tahılların küresel gıda tüketiminin yüzde 1.1 oranında artacağı ve bunun içinde pirincin daha da hızlı bir şekilde artacağı bir ortamda, hayvan yemi ve endüstriyel kullanımlar için iri taneli tahıllara olan talebin daha da güçlenmesi bekleniyor.

Bu tahminlere dayanarak, küresel tahıl stokları 2019 boyunca sıra dışı olarak 847 milyon tona düşeceği ve bu da küresel tahıl stok kullanım oranının yüzde 30.1’e seviyesine gelmesine neden olacağı tahmin ediliyor.

Uluslararası buğday fiyatlarının hemen hemen tüm tahıllar için genel olarak rahat arz ve talep dengesi ortamında baskı altında kalması muhtemel gözükürken, ticari beklentiler özellikle buğday ve pirinç için olumlu görünüyor.
Kaynak: (BloombergHT) - BloombergHT / http://www.bloomberght.com Editör:
 
Etiketler: Küresel, Gıda, Fiyatları, Son, 1, Yılın, En, Yüksek, Seviyesini, Gördü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı